Zakulisi fotografa fotograf Ales Motejl

Zákulisí fotografa

Svatební fotografie jsou nedílnou částí vaší svatby, tedy především vašich vzpomínek na ní. Je tedy důležité opravdu zvážit fotografa, pro kterého se hodláte rozhodnout. Samotné vybírání a rozhodování bývá složité. A přestože svatebních fotografů je opravdu hodně, ne každý bude splňovat vaše představy a očekávání a ne vždy mohou vaše svatební fotografie vypadat tak skvěle jak vypadají svatební fotky v porfoliu fotografa.
Měli byste tedy zvážit následující za předpokladu, že se chcete později kochat nad krásnými a jedinečnými okamžiky v odpovídající kvalitě. Vždyť co jiného než krásné vzpomínky a prstýnky vám ze svatebního dne zbydou?

Postprodukce svatebních fotografií

Teprve zde vznikají finální snímky. Fotograf si zpravidla přinese domů desítky GB dat nafocené v surovém formátu Neff či RAW a jen tím správným výběrem, stráví několik hodin. Vybírá z tisíce nafocených záběrů. Bez celé řady úprav svatebních fotografií, kterým předcházelo zkušené komponování snímku, se kvalitní výsledek neobejde. Nejde jen laciné použití filtru či presetu, který snadno aplikujeme na celou sadu fotek, ale o lokální úpravy na každém Vašem svatebním snímku.

Pozor na mobily

Všechny důležité momenty na svatbě zaznamenává svatební fotograf v tichosti a nenápadně. Pro svou práci ale potřebuje klid a prostor. Proto pokud každý důležitý moment bude obklopovat dav lidí s mobilem, poznamená to i výsledné fotky. A na vašich finálních svatebních snímcích opravdu nechcete svatební hosty s nataženýma rukama s jejich smartphony.

Svatební portfolio

Určitě si nevybírejte fotografa, který nemá žádné svatební portfolio, ačkoliv jiná vlastní. A když už svatební porfolio má, tak můžou být dobrým vodítkem ukázky z několika celých svateb, ty vám hodně napoví. Svatební fotografie má totiž určitá specifika který ne každý ovládá.

Kvalita

Když se budete snažit, určitě seženete i levného fotografa, ale stojí to za to? Za riziko, že se fotky nepovedou? Snažte se tedy vybírat podle vašeho přesvědčení, podle toho, zda se vám fotografie líbí a zda to jsou ty, co vy byste chtěli mít.
Nenechte si namluvit, že nepovedené fotografie spraví Photoshop, to opravdu ne. Žádné moderní filtry a efekty vám nepomohou k uchování reálného pohledu na moment zachycený ve Vašich fotografií. Vyberte si takového fotografa, jehož styl a způsob focení vám sedí.

Nanečisto

Předsvatební focení? A proč ne? Je to naprosto jedinečná příležitost, kdy zjistíte, zda si s fotografem sedíte a máte stejný styl. Navíc předsvatební fotografie můžete využít jako svatební oznámení! Takže co na sebe? Zvolte párová trička, díky nimž dáte najevo, že spolu se snoubencem patříte k sobě. A pokud to není přímo váš styl, použijte online tvořič, díky němuž si vyrobíte tričko dle vašich svatebních představ.

Kvalita

Nikdy nevybírejte fotografa z vaší vlastní rodiny, i kdyby to byl profesionál. Může se to zdát jako fajn nápad, navíc třeba i ušetříte, ale… Mezi fotografem a vámi musí být určitý odstup a v případě, že se vám jeho práce nebude líbit, vzniknou pře a to nikdo nechce. Ani jeden z vás z toho nebudete mít dobrý pocit.

Poslední rada na závěr

Ujasněte si s fotografem, co chcete a jaké máte představy. Musíte si s ním sednout a věřit mu. Vždyť vám má zachytit vaši životní chvíle!
Snad vám tento článek pomohl při výběru svatebního fotografa a alespoň trochu jste si ujasnili, co od svatebního fotografa chtít. Velmi mě samozřejmě potěší, pokud při výběru toho svého zvážíte i mnou nabídku.